Otomatik Depolama ve Erişim Sistemleri (Automated Storage and Retrieval Systems)

Paletlerin belli bir otomasyon seviyesinde, hassas, doğru ve hızlı bir şekilde alınmasını, depolanmasını ve bulunup getirilmesini içeren donanım ve denetimlerin bileşimidir.
Giriş-çıkış hızlarının çok yüksek olduğu, yüksek irtifalı palet raf sistemlerinde, robot istifleyiciler (Stacker Crane) tercih edilir. 40 metre yüksekliğe kadar depolama yapılabilir.
Erişim kapasitesi yüksektir. Depolama alanında operatör ihtiyacı yoktur. Siparişlerin hazırlanma süresi azalır. Hızları 150 m/dk seviyesindedir.
Stok alanında ihtiyaç duyulan yük kapasitesine ve palet giriş-çıkış hızına göre, deponun tasarımı ve kullanılan tam otomatik istifleme robotunun hızı kolaylıkla uyarlanabilir.

 Robot istifleyiciler, depo yönetim yazılımından aldığı komutlara uygun olarak ürünlerin istiflenmesini ve boşaltılmasını gerçekleştirir. Verimliliği artıran bu uygulama aynı zamanda enerjiden tasarruf edilmesini de sağlar.

Bu sistemler kutulu-kolili-paketli vb. parça bazındaki ürünleri aynı prensiplerle depolamak içinde kullanılırlar. Kutu istifleme robotlarının hızları 300 m/dk seviyesine kadar çıkabilir.